بیماری چرخش

بیماری چرخش

بیماری چرخش به علت وجود کرم سنوروس سربرالیس در سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌شود. سنوروزیس به مرحله لاروی کرم “مولتی‌سپس‌ مولتی‌سپس” اطلاق می‌گردد. این کرم به طول ۱۰۰ – ۴۰ سانتی‌متر و عرض ۰/۸ میلی‌متر دارای اسکولکس گلابی شکل که مجهز به ۲ ردیف قلاب (حاوی ۳۲ – ۲۲ قلاب) می‌باشد. انگل بالغ در روده سگ و سگ‌سانان زندگی می‌کند. سگ‌ها از طریق دفع بند از راه مدفوع خود باعث آلودگی محیط شده و میزبانان واسط مثل انواع نشخوارکنندگان از طریق خوردن تخم انگل به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این نوزاد یک کیسۀ پر از مایع است که در سطح دیوارۀ داخلی آن تعداد زیادی اسکولکس به درون خود فرو رفته، چسبیده‌اند. سنوروس در داخل بافت‌های میزبان‌های واسط یافت می‌شود. به ازای هر سنوروس که به وسیلۀ سگ خورده می‌شود، چندین کرم بالغ در روده به وجود می‌آید.

مرحله لاروی این انگل عمدتأ تمایل به سیستم اعصاب مرکزی به خصوص مغز و نخاع شوکی دارد. در ۸۰-۹۰٪ نمونه‌ها در نیم‌کرهٔ مغزی و در ۱۰٪ نمونه‌ها در مخچه قرار می‌گیرد. سنوروس سربرالیس در گوسفند و بز علاوه بر سیستم عصبی در فضاهای بین ماهیچه‌ای و زیر جلد هم گزارش شده است علایم این بیماری شامل بی‌حالی، حرکات نامتعادل، تشنجات صرعی دوره‌ای است. این بیماری را بیماری چرخش (Gid) یا تلو تلو خوردن (Stagger) می‌نامند که بر حسب قرار گرفتن کیست در سیستم اعصاب مرکزی نشانه‌های بالینی بیماری متفاوت است.بز، گاو، گاومیش و شتر میزبان مناسبی برای سنوروس سربرالیس نیستند ولی ابتلای گوسفند به این انگل بسیار زیاد است.

a16fig01

علائم بیماری:

علائم عصبی نظیر چرخش به دور خود، فشار دادن سر به موانع و پس از مدتی تلوتلو خوردن، مشاهده می‌شود. پس از چند روز و پیشرفت بیشتر بیماری، گوسفندان دچار کوری شده و تلف می‌شوند.

پیشگیری:

از آنجا که سگ‌های گله و یا سگ‌های ولگرد از دلایل اصلی انتشار بیماری محسوب می‌شوند، بهترین روش برای پیشگیری خوراندن داروهای ضدانگل به سگ مانند درونسید یا نیکلوزاماید، جدا کردن آن از گله به مدت ۲۴ ساعت و سوزاندن مدفوع می‌باشد.

درمان:

به منظور درمان می‌توان از داروهای ضدانگلی وسیع‌الطیف استفاده کرد.

 

sheep-diseases-39-728

 

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!