مرگ آرام پرندگان (مگاباکتریوز)

مرگ آرام پرندگان ( مگاباکتریوز )

 

متأسفانه یکی از رایج‌ترین نگرانی‌های پرورش‌دهندگان، مبتلا نشدن پرندگان آن‌ها به مگاباکتریوز می‌باشد.
مگاباکتریا به عنوان مخمر دستگاه گوارشی پرندگان شناخته می‌شود که متأسفانه اکثر طوطی‌های کوچک جثه مانند باجریگار، لاوبردها، عروس هلندی و… را در بر می‌گیرد و از رایج‌ترین و متداول‌ترین عارضهٔ حاصل از این مخمّر سوءهاضمهٔ مزمن می‌باشد.

 

علائم این بیماری:

از جمله علائم بالینی مگاباکتریوز می‌توان به کاهش وزن ناگهانی پرنده و به دنبال آن لاغری مفرط طوطی، استفراغ حیوان و اسهال اشاره کرد حتی در حالات حادّ این بیماری در پرنده‌های بیمار مدفوع خونی مشاهده می‌شود که سرانجام منجر به تلف شدن آن‌ها می‌شود.

 

چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص این بیماری برای افراد عادّی کمی مشکل است ولی به طور کلی در پرنده‌های بیمار می‌بایست آزمایش‌های مدفوع صورت گرفته تا در مورد دفع عامل این بیماری اطلاعات دقیق‌تری بدست آورد.

 

چگونه پرنده را درمان کنیم؟

با توجه به گزارشات مختلف در مورد مگاباکتریوز، امروزه به راحتی با استفاده از داروی آمفوتریپسین می‌توان طوطی را درمان کرد ولی به خاطر داشته باشید که این دارو سبب ریشه کن شدن این بیماری نمی‌شود در تضعیف آن مؤثر می‌باشد بنابراین در صورتی که طوطی شما در بدترین حالت این بیماری قرار داشته باشد، این دارو جوابگو نیست و در اینصورت داروی فلوکونازول یکی از بهترین داروها برای از بین بردن قطعی و ریشه کن کردن این بیماری می‌باشد.

 

نکتهٔ پایانی: حفظ بهداشت محیط نگهداری طوطی به همراه حذف کردن عوامل استرس‌زا در درمان و کنترل بیماری طوطی شما نقش مهم و اساسی دارد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!