واکسیناسیون در سگ‌ها

واکسیناسیون در سگ‌ها

واکسن‌ها اغلب از ویروس‌ها و گاه از باکتری‌های کشته شده یا تخفیف حدت داده شده عامل بیماری‌های کشنده در سگ‌ها و بیماری‌های مشترک بین آن‌ها با انسان تهیه می‌شوند و تزریق آن‌ها به حیوان، منجر به هوشیاری و فعال شدن سیستم ایمنی سگ در برخورد با بیماری‌ها شده، همچنین بدن را وادار به ساخت آنتی‌بادی‌هایی جهت مقابله با این بیماری‌ها می‌نماید. در این صورت هنگامی که بدن با عامل اصلی بیماری برخورد کند، آمادگی دفاع از خود در برابر آن را خواهد داشت. آنتی‌بادی‌های ترشح شده در بدن در اثر تزریق واکسن‌ها، دارای حافظهٔ محدودی بوده و بعد از مدتی از بین رفته و یا آنقدر ضعیف می‌شوند که توانایی مقابله با بیماری را نخواهند داشت. بنابراین طبق دستور کارخانهٔ سازندهٔ واکسن که روی برچسب آن نیز نوشته شده است، در زمان‌های معینی باید تکرار شوند. علاوه بر آن هر واکسنی را در هر سنی نمی‌توان تزریق کرد و برای این منظور زمان‌های مشخصی در نظر گرفته شده که باید رعایت شود. توجه داشته باشید که شما ممکن است با افرادی برخورد کنید که عنوان می‌کنند که سگ خود را هرگز واکسینه نکرده‌اند و تا کنون هم هیچ مشکلی برای آن‌ها پیش نیامده. در این مورد هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت عدم واکسیناسیون، برای حیوان خانگی شما هم مشکلی پیش نیاید و با توجه به کشنده بودن بیماری‌های مذکور و طبق قانون احتمالات، عاقلانه آن است که حیوان خانگی خود را در زمانهای مقرر واکسینه کنید.

ایمنی قبل از ۲ ماهگی
سگ‌ها قبل از تولد، در محیط محصور و استریلی به نام رحم زندگی می‌کنند که در آن هیچگونه آلودگی وجود ندارد. وقتی که توله‌ها متولد می‌شوند، به ناگاه در محیطی پر از میکروارگانیسم قرار می‌گیرند که هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای توله بیماری‌زا باشد و بدن توله نیز هیچگونه آمادگی برای مقابله با آن‌ها ندارد. برای جلوگیری از بیماری و مرگ توله‌ها از چند روز قبل از زایمان غدد شیری مادر شروع به ترشح موادی برای توانمند سازی بدن توله‌ها در برخورد با بیماری‌ها می‌کند و این واکسن طبیعی بلافاصه بعد از تولد نوزادان با اولین جرعه‌های شیر وارد بدن آن‌ها شده و توله‌ها را ایمن می‌سازد. این ماده سرشار از مواد مغذی و آنتی‌بادی‌ها، آغوز نام داشته و در چند روز اول بعد از زایمان از پستان‌های مادر ترشح شده و در اختیار نوزادان قرار می‌گیرد. ماهیت این پادتن‌ها از جنس پروتئین است و جالب اینجاست که در یکی دو روز اول زندگی، معدهٔ توله‌ها به دلیل نداشتن آنزیم‌های لازم برای هضم پروتئین، نمی‌تواند آن‌ها را هضم کرده و همانطور دست نخورده از دیواره روده جذب می‌شوند. بعد از این مدت، دیگر پادتن‌های موجود در آغوز بصورت سالم از روده جذب نشده و شکسته می‌شود و در این زمان ماهیت شیر نیز به حالت طبیعی آن بر می‌گردد. این، بدان معناست که توله‌هایی که در بدو تولد شیر مادر را ننوشند، از این مواد ایمنی بخش محروم شده، بسیار ضعیف و حساس خواهند بود و به راحتی در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرند. این ایمنی مادری به مدت حدود ۲ ماه دوام داشته و بعد از آن توله‌ها باید بطور مصنوعی واکسینه شوند.

 

واکسیناسیون سگ در ۲ ماهگی

اولین دورهٔ انجام واکسیناسیون در توله‌ها باید در سن ۶ تا ۸ هفتگی یعنی در حدود ۲ ماهگی صورت گیرد. در این سن ۳ تا ۶ نوع واکسن در قالب واکسن‌های مخلوط شده سه‌گانه، چهارگانه، پنج و یا شش‌گانه به توله‌ها تزریق می‌شود. انجام به موقع این واکسیناسیون برای حفظ سلامتی و جان توله شما از اهمیت خاصی برخوردار است و با توجه به حساسیت زیاد توله‌ها در این سن، ابتلا به بیماری می‌تواند برای او کاملا خطرناک و کشنده باشد.
بیماری‌های ویروسی که در این سن بر علیه آن‌ها واکسیناسیون انجام می‌شود عبارتند از بیماری دیستمپر یا بیماری سگ‌های جوان، بیماری پارواویروس، بیماری پاراآنفولانزا و هپاتیت عفونی سگ‌ها. تمام این بیماری‌ها از درصد کشندگی بالایی برخوردار بوده و در صورت ابتلا توله، نجات آن بسیار مشکل است و در صورتی که توله از آن جان سالم به در ببرد، از برنامه رشد عقب مانده و حیوان ضعیفی خواهد شد. این واکسن‌ها از ویروس ضعیف شده یا کشته شدهٔ عامل بیماری تهیه شده، باید در یخچال نگهداری شود و بر حسب نوع تهیه و دستور کارخانه سازنده باید زیر پوست یا در عضله تزریق شود. واکسنهای سه‌گانه با نام تجارتی DHP که در واقع حرف اول سه بیماری مذکور شامل دیستمپر، هپاتیت و پارواویروس می‌باشد. واکسن‌های چهارگانه هم با نام تجارتی DHPPI علاوه بر سه بیماری فوق، پاراآنفولانزا را نیز در بر می‌گیرد. واکسن‌های پنج و شش‌گانه علاوه بر موارد یاد شده دارای یک یا دو نوع مختلف از باکتری کشته یا تخفیف حدت داده شده عامل بیماری لپتوسپیروز می‌باشد و با نام‌های تجارتی مختلفی از قبیل DHPPI/L و یا DA2P+PV+LCI و یا نام‌های دیگر عرضه می‌شود. کشورها و کارخانجات مختلفی به تهیه این نوع واکسن‌ها می‌پردازند و ممکن است شکل ظاهری آن‌ها، برچسب‌هایشان و حتی نام تجارتی آن‌ها با هم متفاوت باشد. این واکسن‌ها ممکن است بطور جداگانه نیز در کپسول‌های تک دزی تولید شده و سپس با هم مخلوط شوند. هر کدام از این محصولات در صورتی که استاندارد بوده، به درستی و در شرایط مناسب حمل شده، نگهداری شوند و طبق توصیهٔ سازنده تزریق شوند، مؤثر بوده و ایمنی لازم را بوجود می‌آورند. بعد از تزریق این گروه از واکسن‌ها در سن حدود ۲ ماهگی که حتما باید توسط دکتر دامپزشک صورت گیرد، برای حیوان شناسنامه بهداشتی صادر می‌شود. در این شناسنامه مشخصات صاحب حیوان، مشخصات حیوان، برچسب واکسن‌های تزریق شده و تاریخ تزریق واکسن‌ها و تکرار بعدی آن‌ها ذکر می‌شود. توجه داشته باشید که اعتبار و صحت واکسیناسیون به چسباندن برچسب‌های روی واکسن در شناسنامه و تأیید دکتر دامپزشک با مهر و امضا شخص او می‌باشد. توجه داشته باشید که تصمیم‌گیری در انتخاب نوع واکسن تزریقی در ۲ ماهگی بر حسب شرایط محیطی، بیماری‌های موجود در منطقه و وضعیت حیوان کاملا بر عهده دکتر دامپزشک خواهد بود.

واکسیناسیون سگ در سن ۳ ماهگی

در حدود ۱۰ تا ۱۲ هفتگی و بطور متوسط در ۳ ماهگی علاوه بر تکرار واکسن‌های تزریق شده در ۳ ماهگی، واکسن هاری نیز باید به حیوان تزریق شود. از آنجا که تکرار مجدد واکسن‌های تزریق شده در ۲ ماهگی برای ایجاد ایمنی مؤثر و پایدار بسیار حائز اهمیت بوده و از سویی دیگر ایمنی علیه بیماری هاری که یک بیماری بسیار خطرناک و کشنده برای انسان و حیوانات به شمار می‌رود از جایگاه اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، واکسیناسیون در این سن دارای اهمیت زیادی است. در این زمان معمولا به سگ‌ها واکسن هفتگانه تزریق می‌شود که علاوه بر شش بیماری ذکر شده در بالا، هاری را هم در بر می‌گیرد. در شرایط ویژه و با صلاح دید دکتر دامپزشک و شرایط موجود ممکن است واکسنهای دیگری نیز به حیوان تزریق شود.

 

تکرار واکسیناسیون

تکرار واکسن‌های چهار و شش‌گانه بصورت سالیانه بوده و از تاریخ تزریق در ۳ ماهگی باید هر سال تکرار شود. در مورد واکسن هاری بر حسب سفارش کارخانه سازنده، تکرار می‌تواند هر شش ماه یکبار و یا بصورت سالیانه باشد. امروزه اکثر واکسنهای هاری برای تزریق سالیانه تهیه شده است. ولی هنوز هم واکسنهایی که تکرار آن‌ها هر ۶ ماه یکبار توصیه شده، وجود دارند.

One Comment

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!