اعتراضات علیه افزایش ظرفیت جذب دانشجوی دامپزشکی

به نظر می‌رسد افزایش ظرفیت جذب دانشجوی دامپزشکی، با بازخورد انتقادی بسیاری از فعالان این عرصه همراه شده‌است. جمعی از دانشجویان دانشکدهٔ دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج نیز طی نامه‌ای انتقادی خطاب به جناب آقای دکتر میرزاده، خواستار لغو این افزایش ظرفیت شده و این شیوهٔ پذیرش در مقاطع تحصیلی را به «راه انداختن منگولیسم علمی» تعبیر کردند.

دکتر حمید میرزاده

به نقل از «تیتر یک»، متن نامهٔ دانشجویان به ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر است:

 

بسمه تعالی

ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی

جناب آقای دکتر میرزاده

با عرض سلام و احترام، عنوان می گردد؛

جامعه دامپزشکی کشور طی چند سال اخیر دستخوش تحمیل ناملایمات فراوان بوده که منجر به کاهش انگیزه دانشجویان این رشته، کاهش کیفیت آموزشی و در نهایت افزایش بیکاری به دلیل خیل عظیم پذیرش دانشجو و به دنبال آن فارغ التحصیلان دامپزشکی گشته است.

پر واضح است اینگونه دخالت های ناشیانه، در نهایت منجر به کاهش بهداشت عمومی جامعه و به خطر افتادن امنیت غذایی و سلامت دامی کشور و کاهش اعتبار مدرک دامپزشکان خواهد شد.

اگر سیاست دانشگاه آزاد اسلامی، خدمت به کشور و جامعه علمی است، این شیوه ی پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف، خواه دکترای عمومی دامپزشکی باشد و خواه در دوره های تخصصی، تعبیری جز به راه انداختن منگولیسم علمی نخواهد داشت و این مصداق بارز نابودی علمی یک جامعه روبه رشد است.

تبدیل هزاران جوان دیپلمه در پشت سدهای کنکور دانشگاه به هزاران جوان که ذهن خود را منقوش به داشتن مدرک دکترا کرده اند و عنوان تحصیلی را به دلیل عدم کیفیت آموزشی، صرفاً از دیپلم به دکترا ارتقاء داده اند، کاری بس تامل برانگیز است!!!

نظر به اینکه تحصیل در این رشته، نیازمند صرف وقت و هزینه فراوان است که این خود، باری گران و دردی فزاینده است بر دوش دانشجویان دامپزشکی، این تندروی ها پای را فراتر از این حد نهاده است، تا جایی که شاهد افزایش دانشکده های دامپزشکی، خصوصاً در دانشگاه آزاد هستیم و این اتفاق ناگوار در حالی است که طبق گفته مسئولین دامپزشکی کشور، تعداد فارغ التحصیلان این رشته در خوش بینانه ترین حالت، چهار برابر نیاز کشور است که البته آمار واقعی بسی فراتر از ارقام بیان شده است.

بدین جهت، ما با تکیه بر فرمایشات رهبر کبیر انقلاب خطاب به دانشجویان که “از ویژگی های دانشجو، روحیه مطالبه گرایانه و حقیقت طلبی است”، از شما تقاضامندیم ضمن تبیین علل چنین تصمیمات گنگ و شتاب زده به جامعه علمی و دانشجویان دامپزشکی، هرچه سریعتر دستور لغو مجوز تاسیس شش دانشکده جدید دامپزشکی دانشگاه آزاد را صادر نمائید.

بدیهی است که طی طریق در چنین رشته ای، با تعداد ۲۲۸ واحد درسی و گذر هفت سال از بهترین سالیان عمر، آن هم در میان فعال ترین قشر جامعه، نیاز به انگیزه ای وافر خواهد داشت که با این رویه، در میان ما دانشجویان به نحو احسن رنگ باخته است!

امید است در سنوات آینده روال تصمیمات دانشگاه آزاد به عنوان یک قطب تولید علم در کشور، به گونه ای باشد که علم محور بودن دانشگاه آزاد اسلامی در اذهان ما تداعی گردد، نه منفعت طلبی های صرفاً مادی.

و بدون شک، این خود به نفع جامعه علمی کشور خواهد بود.

وعده ها، دلواپسی های مرا کمتر نکرد                  حال و روزم را فقط تغییر بهتر می کند …

با سپاس فراوان

جمعی از دانشجویان دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد کرج

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!